| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.210" (5.334mm) |
| Length - Stack Height: | 0.370" (9.400mm) |
| Length - Tail: | 0.150" (3.810mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-03-11-L-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 796 $1.17000 |
![]() |
HW-03-11-L-D-395-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 796 $1.17000 |
![]() |
HW-03-11-LM-D-394-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 796 $1.17000 |
![]() |
DW-02-12-S-D-500-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 762 $1.17000 |
![]() |
HW-04-10-G-S-430-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 711 $1.17000 |
![]() |
HW-04-10-G-S-590-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 4POS |
In Stock: 711 $1.17000 |
![]() |
EW-06-12-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 686 $1.17000 |
![]() |
DW-04-09-S-S-413-002Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 4POS |
In Stock: 641 $1.17000 |
![]() |
DW-05-07-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.17000 |
![]() |
DW-05-07-L-D-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.17000 |