| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.470" (11.938mm) |
| Length - Stack Height: | 0.395" (10.033mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-03-11-LM-D-394-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 796 $1.17000 |
![]() |
DW-02-12-S-D-500-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 762 $1.17000 |
![]() |
HW-04-10-G-S-430-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 711 $1.17000 |
![]() |
HW-04-10-G-S-590-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 4POS |
In Stock: 711 $1.17000 |
![]() |
EW-06-12-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 686 $1.17000 |
![]() |
DW-04-09-S-S-413-002Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 4POS |
In Stock: 641 $1.17000 |
![]() |
DW-05-07-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.17000 |
![]() |
DW-05-07-L-D-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.17000 |
![]() |
EW-07-09-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.17000 |
![]() |
EW-07-09-G-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.17000 |