| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UVY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.26 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.449 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
UUE1V102MNS1MSNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUE1V102MNS1ZDNichicon |
CAP ALUM 1000UF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG1A103MNQ1MSNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG1V103MNQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 10000UF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG2E680MNQ6MSNichicon |
CAP ALUM 68UF 20% 250V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG2E680MNQ6ZDNichicon |
CAP ALUM 68UF 20% 250V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG2G470MNQ1MSNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 400V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG2G470MNQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 400V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J472MNQ6MSNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J472MNQ6ZDNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |