| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UUG |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 430 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 688 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.886" (22.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
UUJ0J472MNQ6MSNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J472MNQ6ZDNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J682MNQ1MSNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J682MNQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ1A682MNQ1MSNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ1A682MNQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ1V222MNA1MSNichicon |
CAP ALUM 2200UF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ1V222MNA1ZDNichicon |
CAP ALUM 2200UF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ2A331MNQ1MSNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ2A331MNQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |