| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UUE |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.218 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.4 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.886" (22.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
UUG1A103MNQ1MSNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG1V103MNQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 10000UF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG2E680MNQ6MSNichicon |
CAP ALUM 68UF 20% 250V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG2E680MNQ6ZDNichicon |
CAP ALUM 68UF 20% 250V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG2G470MNQ1MSNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 400V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUG2G470MNQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 400V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J472MNQ6MSNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J472MNQ6ZDNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J682MNQ1MSNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
UUJ0J682MNQ1ZDNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |