| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HSM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 353mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 570 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 712.5 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.043" (26.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
477HSM063MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 63V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
478HSM010MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
TVX2A100MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 96 $0.33418 |
|
TVX1H3R3MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 1,046 $0.94000 |
|
ESMG101ELL122MM40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
MAL202128158E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAL202129688E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAL202138158E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAL202139688E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAL202191026E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |