| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TVX |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 60 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 120 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia x 0.472" L (6.30mm x 12.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TVX1H3R3MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 1,046 $0.94000 |
|
ESMG101ELL122MM40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
MAL202128158E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAL202129688E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAL202138158E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAL202139688E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAL202191026E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
MAL211828338E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MAL211838338E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
MAL213229159E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |