| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HSM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.527Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 105 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 131.25 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
476HSM063MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 63V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
477HSM010MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 10V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
477HSM016MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 16V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
477HSM025MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 25V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
477HSM035MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 35V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
477HSM050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
477HSM063MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 63V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
478HSM010MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
TVX2A100MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 96 $0.33418 |
|
TVX1H3R3MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 1,046 $0.94000 |