| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MXR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UWS1C331MC1GSNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B41890B7227MTDK EPCOS |
CAP ALUM 220UF 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
400BXW82MEFCG412.5X40Rubycon |
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UUE1V102MRS1MSNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UUG1A103MRQ1MSNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXF12MT810X16Rubycon |
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
50YXM22MEFCT15X11Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
63YXA100MEFCT810X12.5Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B43697B5336Q7TDK EPCOS |
CAP ALUM 33UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43698B5106QTDK EPCOS |
CAP ALUM 10UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |