| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UUG |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.53 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.886" (22.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
400BXF12MT810X16Rubycon |
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
50YXM22MEFCT15X11Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
63YXA100MEFCT810X12.5Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B43697B5336Q7TDK EPCOS |
CAP ALUM 33UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43698B5106QTDK EPCOS |
CAP ALUM 10UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43698B5106Q7TDK EPCOS |
CAP ALUM 10UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43698B5156QTDK EPCOS |
CAP ALUM 15UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43698B5156Q7TDK EPCOS |
CAP ALUM 15UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43698B5226QTDK EPCOS |
CAP ALUM 22UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43698B5226Q7TDK EPCOS |
CAP ALUM 22UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |