| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43741 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 12mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 20.1 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 18 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.027" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.547" (191.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43761A5109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
TVX1H101MAD1LVNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 50V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1J100MAD1LVNichicon |
CAPACITOR |
In Stock: 44 $0.33418 |
|
TVX1J101MAD1LSNichicon |
CAPACITOR |
In Stock: 33 $1.38000 |
|
TVX2A010MAD1LSNichicon |
CAPACITOR |
In Stock: 1,109 $0.94000 |
|
TVX2V010MAD1LSNichicon |
CAPACITOR |
In Stock: 1,250 $1.08000 |
|
![]() |
160TXW120MEFC8X50Rubycon |
CAP ALUM 120UF 20% 160V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
160TXW220MEFC16X25Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 160V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW120MEFC12.5X25Rubycon |
CAP ALUM 120UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW180MEFC12.5X35Rubycon |
CAP ALUM 180UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |