| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TVX |
| Package: | Cut Tape (CT)Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 55 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 110 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TVX1J101MAD1LSNichicon |
CAPACITOR |
In Stock: 33 $1.38000 |
|
TVX2A010MAD1LSNichicon |
CAPACITOR |
In Stock: 1,109 $0.94000 |
|
TVX2V010MAD1LSNichicon |
CAPACITOR |
In Stock: 1,250 $1.08000 |
|
![]() |
160TXW120MEFC8X50Rubycon |
CAP ALUM 120UF 20% 160V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
160TXW220MEFC16X25Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 160V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW120MEFC12.5X25Rubycon |
CAP ALUM 120UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW180MEFC12.5X35Rubycon |
CAP ALUM 180UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW220MEFC12.5X45Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW270MEFC12.5X50Rubycon |
CAP ALUM 270UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW270MEFC18X30Rubycon |
CAP ALUM 270UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |