| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TXW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 180 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 920 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.28 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.476" (37.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
200TXW220MEFC12.5X45Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW270MEFC12.5X50Rubycon |
CAP ALUM 270UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW270MEFC18X30Rubycon |
CAP ALUM 270UF 20% 200V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW33MEFC6.3X40Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW39MEFC8X25Rubycon |
CAP ALUM 39UF 20% 200V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW56MEFC8X30Rubycon |
CAP ALUM 56UF 20% 200V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW68MEFC10X30Rubycon |
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
200TXW82MEFC10X30Rubycon |
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
220TXW390MEFC18X40Rubycon |
CAP ALUM 390UF 20% 220V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
250TXW220MEFC12.5X55Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 250V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |