| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 170 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 272 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.512" Dia x 1.024" L (13.00mm x 26.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
516D336M200PR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 33UF 20% 200V AXIAL |
In Stock: 0 $1.83120 |
![]() |
516D336M350QS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 33UF 20% 350V AXIAL |
In Stock: 0 $1.77045 |
![]() |
516D337M010MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $0.30938 |
![]() |
516D337M010MM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D337M016MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D337M016MM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.50680 |
![]() |
516D337M025MN6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D337M025MN7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.54300 |
![]() |
516D337M035NP6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.50680 |
![]() |
516D337M035NP7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.63900 |