| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 320 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 480 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
516D337M016MM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.50680 |
![]() |
516D337M025MN6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D337M025MN7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.54300 |
![]() |
516D337M035NP6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.50680 |
![]() |
516D337M035NP7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $0.63900 |
![]() |
516D337M050NR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.67500 |
![]() |
516D337M050NR7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.90240 |
![]() |
516D337M063PR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL |
In Stock: 0 $0.90860 |
![]() |
516D337M063PR7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL |
In Stock: 0 $1.13920 |
![]() |
516D337M100PS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $1.77795 |