| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 460 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 690 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia x 0.827" L (10.00mm x 21.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
516D337M050NR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.67500 |
![]() |
516D337M050NR7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.90240 |
![]() |
516D337M063PR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL |
In Stock: 0 $0.90860 |
![]() |
516D337M063PR7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL |
In Stock: 0 $1.13920 |
![]() |
516D337M100PS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $1.77795 |
![]() |
516D337M6R3LM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V AXIAL |
In Stock: 0 $0.33825 |
![]() |
516D338M035QT6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 3300UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $2.57180 |
![]() |
516D338M6R3PR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V AXIAL |
In Stock: 0 $0.98280 |
![]() |
516D474M100JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.24000 |
![]() |
516D474M100JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.34875 |