| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.38 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.512" Dia x 1.024" L (13.00mm x 26.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
516D474M100JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.24000 |
![]() |
516D474M100JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.34875 |
![]() |
516D475M050JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.21600 |
![]() |
516D475M050JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.34875 |
![]() |
516D475M063JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V AXIAL |
In Stock: 0 $0.24000 |
![]() |
516D475M063JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V AXIAL |
In Stock: 0 $0.34875 |
![]() |
516D475M100JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.27840 |
![]() |
516D475M100JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D475M160MM7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V AXIAL |
In Stock: 0 $0.51150 |
![]() |
516D475M250MN6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |