E92F3J1VND122MB65T
E92F3J1VND122MB65T
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
E92F3J1VND122MB65T
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:U92F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):83mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.58 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.657" (67.50mm)