| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U92F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 385 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 111mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 5.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 7.293 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.772" Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.067" (52.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E92F3J1VNT152MU65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F3J1VNT182MU80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F3J1VNT222MUA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F3J1VNT122MC50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F3J1VNT182MC65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F3J1VNT222MC80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F3J1VNT332MCA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VSN271MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VSN391MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VSN561MR65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |