| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U92F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 385 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 56mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 8.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 12.584 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.969" Dia (50.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.248" (82.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E92F3J1VNT332MCA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VSN271MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VSN391MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VSN561MR65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VSN391MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VSN561MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VND821MA65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VND102MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VND122MAA0TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VND681MB50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |