| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 550C |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3700 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.625" (142.88mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
101X632U063AH1ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6300UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
3186GN302T450AHA2Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
520C891M500AF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 890UF 20% 500V |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
E92F351VSN331MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VSN471MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VSN681MR65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VSN561MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VSN681MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VND102MA65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VND122MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |