| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U92F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 90mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 5.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 8.437 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.248" (82.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E92F351VND182MAA0TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VND821MB50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VND122MB65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VND152MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VND222MBA0TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT122MU50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT152MU65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT222MU80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT272MUA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT152MC50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |