| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U92F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 69mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 7.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 10.153 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.575" Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.248" (82.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E92F351VND222MBA0TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT122MU50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT152MU65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT222MU80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT272MUA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT152MC50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT222MC65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT272MC65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F351VNT332MCA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F3J1VSN331MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |