| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 381LX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 900 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.2 A @ 20 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
383L124M016N082Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 120000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVEK104M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK105M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK106M10B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK106M16B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK106M25C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK106M35C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK107M50G24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M06B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M10C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |