| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVEK |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 232.1Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 15 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.236" (6.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVEK106M10B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK106M16B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK106M25C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK106M35C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK107M50G24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M06B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M10C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M16C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M25D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M50F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |