| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVEK |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 29.8Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 32.2 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.236" (6.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVEK106M35C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK107M50G24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M06B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M10C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M16C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M25D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK226M50F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK227M06F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK334M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK335M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |