| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVGA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.41Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 290 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVGA338M16P44T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA477M10F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
380LQ123M063K452Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ561M200J012ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVEK224M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK225M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVES224M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVGA106M16B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M06D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M16D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |