| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVEK |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 0.22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.05kOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.236" (6.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVEK225M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVES224M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVGA106M16B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M06D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M16D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVGA107M25X16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVGA108M25L32T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA228M06H32T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA474M63B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0740Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |