| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 380LQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 355mOhm |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVEK224M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVEK225M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVES224M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVGA106M16B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M06D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M16D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVGA107M25X16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
AVGA108M25L32T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA228M06H32T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA474M63B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |