| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 680 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 366mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.67 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.005 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMM251VSN681MR30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM350VNN273MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM350VNN562MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM351VND102MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM351VND182MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMM351VSN221MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $2.72320 |
|
![]() |
ESMM3B1VSN561MA30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $4.14120 |
![]() |
ESMM401VND102MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM401VND152MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM401VNN101MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |