| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.866" (22.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.575" Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.228" (82.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMM401VNN101MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMM401VNN221MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
ESMM401VNN331MR35WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.21300 |
ESMM401VNN680MQ20TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMM401VSN101MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.15210 |
|
ESMM401VSN101MQ20SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.12940 |
|
![]() |
ESMM401VSN181MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.78460 |
![]() |
ESMM401VSN221MA25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM401VSN271MA25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.12375 |
![]() |
ESMM401VSN271MA25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |