| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.228Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.63 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.3309 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMM401VSN271MA25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM401VSN331MA30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.48075 |
![]() |
ESMM401VSN331MR35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.23085 |
![]() |
ESMM401VSN331MR35WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.26655 |
![]() |
ESMM401VSN391MQ50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.46290 |
![]() |
ESMM401VSN471MA35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $4.21260 |
![]() |
ESMM401VSN471MA35WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $4.21260 |
![]() |
ESMM401VSN471MR45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.94485 |
![]() |
ESMM401VSN561MA40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $4.41840 |
![]() |
ESMM401VSN561MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |