| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 249mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.148 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMM351VND182MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMM351VSN221MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $2.72320 |
|
![]() |
ESMM3B1VSN561MA30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP |
In Stock: 0 $4.14120 |
![]() |
ESMM401VND102MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM401VND152MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMM401VNN101MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMM401VNN221MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
ESMM401VNN331MR35WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.21300 |
ESMM401VNN680MQ20TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMM401VSN101MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.15210 |