| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PSU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 53 µF |
| Tolerance: | 0%, +20% |
| Voltage - Rated: | 165 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | Motor Start |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.438" Dia (36.53mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.750" (69.85mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - QC Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
PSU7265ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 72UF 165V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
CG400T450R2CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 40UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
CGS253U075X4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 25000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
CGS274UHX5L3PDCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 270000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP101M250A1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M200C9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M200H5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M200H7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M250H4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M016C1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |