| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 250mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.114 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.9596 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LP102M200H7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M250H4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M016C1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M035C4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M035E9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M035H5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M063H9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M080H9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP122M063A1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP122M200E9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |