| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 270000 µF |
| Tolerance: | -10%, +75% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 30 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 39 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.625" (142.88mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LP101M250A1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M200C9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M200H5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M200H7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP102M250H4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M016C1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M035C4P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M035E9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M035H5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP103M063H9P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |