| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.22 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.7446 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EKMQ401VSN391MR40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.92700 |
|
EKMQ451VSN181MP45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $2.98095 |
|
EKMQ451VSN181MQ40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $3.23085 |
|
![]() |
LNT1K223MSMNichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
EEE-0GS220SRPanasonic |
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEE-0JS220WRPanasonic |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEE-1CS100SRPanasonic |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEE-1EA470UPPanasonic |
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEE-1ES4R7SRPanasonic |
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEE-1HA0R1SRPanasonic |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |