EKMH160VSN183MP45T
EKMH160VSN183MP45T
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EKMH160VSN183MP45T
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Part Status:Obsolete
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):37mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.87 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.0996 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)