EKMH250VSN562MP25T
EKMH250VSN562MP25T
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EKMH250VSN562MP25T
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
Part Status:Obsolete
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):89mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.7604 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)