EKMH160VSN393MA40T
EKMH160VSN393MA40T
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EKMH160VSN393MA40T
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP
Part Status:Obsolete
Capacitance:39000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):17mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.79 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.1732 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)