| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 138mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.75 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.3 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMH101VSN272MP50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $3.62000 |
|
ESMH101VSN272MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH101VSN272MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH101VSN332MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $4.06000 |
|
ESMQ161VSN681MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $2.29320 |
|
ESMQ161VSN821MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $2.57985 |
|
ESMQ161VSN182MQ45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $3.92700 |
|
ESMQ161VSN182MR35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $4.14120 |
|
ESMQ201VSN391MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $2.20060 |
|
ESMQ201VSN561MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $2.47750 |