| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.43 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.645 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.181" (30.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMQ251VSN391MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $2.55940 |
|
ESMQ251VSN561MP40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $2.83815 |
|
ESMQ251VSN821MP50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $3.67710 |
|
ESMQ351VSN271MQ30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $2.61055 |
|
ESMQ351VSN391MP50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $3.58785 |
|
ESMQ351VSN561MR40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $4.15905 |
|
ESMQ401VSN181MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.62080 |
|
ESMQ401VSN271MP45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.05235 |
|
ESMQ401VSN391MQ45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.62355 |
|
ESMQ451VSN820MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $2.10135 |