| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 390 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.046 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.772" (45.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMQ451VSN820MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $2.10135 |
|
ESMQ451VSN181MP40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $2.67750 |
|
ESMQ451VSN271MP50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $3.90915 |
|
EKMH6R3VSN123MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN153MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN183MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN223MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN223MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN273MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN273MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |