| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.78 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.545 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.969" (50.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EKMH6R3VSN123MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN153MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN183MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN223MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN223MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN273MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN273MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN393MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 39000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN473MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH6R3VSN473MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |