| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 75mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.86 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMQ161VSN681MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $2.29320 |
|
ESMQ161VSN821MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $2.57985 |
|
ESMQ161VSN182MQ45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $3.92700 |
|
ESMQ161VSN182MR35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $4.14120 |
|
ESMQ201VSN391MP25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $2.20060 |
|
ESMQ201VSN561MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $2.47750 |
|
ESMQ251VSN391MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $2.55940 |
|
ESMQ251VSN561MP40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $2.83815 |
|
ESMQ251VSN821MP50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $3.67710 |
|
ESMQ351VSN271MQ30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $2.61055 |