| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Alchip™- MVE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EMVE100GDA472MLN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $2.42384 |
|
EMVE100GDA472MMN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $2.50960 |
|
EMVE160ADA151MF80GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.15246 |
|
EMVE160ADA681MJA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.38016 |
|
EMVE160GDA102MLH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $2.27994 |
|
EMVE160GDA222MLH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $2.68126 |
|
EMVE160GDA222MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $2.70267 |
|
EMVE160GDA332MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $2.35947 |
|
EMVE250ADA151MHA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.30724 |
|
EMVE250GDA102MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $2.23080 |