EMVE250ADA151MHA0G
EMVE250ADA151MHA0G
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EMVE250ADA151MHA0G
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Type Description
Series:Alchip™- MVE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)