| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Alchip™- MVE |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EMVE500ADAR47MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVE500GDA331MLH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $2.68126 |
|
EMVE500GDA471MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $2.74560 |
|
EMVE500GDA102MMN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $3.17460 |
|
EMVE630ADAR47MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVE630ADA2R2MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.08140 |
|
EMVE630ADA330MHA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.30724 |
|
EMVE630GDA221MLH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $2.29383 |
|
EMVE630GDA331MLH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $2.68126 |
|
EMVE630GDA331MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $2.27373 |