EMVE100GDA472MLN0S
EMVE100GDA472MLN0S
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EMVE100GDA472MLN0S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:Alchip™- MVE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)