| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 429 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 660 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 194 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.630" (16.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1J152MHHNichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J180MDHNichicon |
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J181MHH6Nichicon |
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J181MPHNichicon |
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J220MEHNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J221MPHNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J221MPH6Nichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J222MHHNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J271MHHNichicon |
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J330MEHNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |